
Jämsäläissuunnistaja Iida Taini karisti lopussa muut kannoiltaan ja kirkasti viimevuotisen kakkossijansa 6 kilometrin lumipoluilla, kun 7. Himos Winter Trail pärähti käyntiin perjantai-iltana Jämsässä.
-Olin kärjessä huoltopisteeseen asti ja sitten seurasin Kristaa (Eskelinen) rinteille saakka. Sen jälkeen otin kärkipaikan ylämäessä ja lisäsin etumatkaa alamäessä.
Voittaja piti lopun tiepätkää rankkana, mutta hän kasvatti silti ajallaan 36.30 eron toiseksi sijoittuneeseen Alppitallin Eskeliseen 28 sekunniksi. Amanda Uusivirta oli kolmas ajalla 37.18.
Miesten vastaavalla matkalla 26-vuotias jämsäläinen salibandynpelaaja Olli Järvinen debytoi ja otti heti ylivoimaisen voiton ajalla 36.43. Muut mitalisijat menivät Jere Jonniselle ja Elis Libäckille ajoin 39.17 ja
40.05.
-Juoksin lähdöstä saakka täysiä koko ajan ja pystyin hyödyntämään naisten kärjen vauhtia, kertoi Järvinen.
Nuorukainen kehui nauttineensa täysin siemauksin joululahjastaan, kun tyttöystävä oli ostanut hänelle lahjaksi osallistumisoikeuden talviseen polkujuoksutapahtumaan.