
Team VJ:n Anton Kuukka ampaisi ensi metreistä lähtien lumipoluilla sellaiseen vauhtiin, millä hän vei nimiinsä Himos Winter Trailin 13,0 kilometrin matkan ajalla 57.45 lauantaina Jämsässä.
-Sain tästä niin hyvän ylivauhtisen harjoituksen, että heräsi ajatus juosta lappu rinnassa useamminkin.
Ensi kertaa Himoksen poluilla juossut tamperelainen sanoi suoraan, ettei ole koskaan näin hyvillä lumipoluilla luukuttanut.
-Tarkkaavaisuuskin pysyi hyvin koko matkan, sillä piti katsoa mihin astui.
Jämsässä lokakuussa suunnistuksen erikoispitkän matkan SM-pronssia napannut Kuukka arveli, että hän olisi letkassa pystynyt pitämään kovempaa vauhtia kuin nyt täysin yksin juosten.
Miesten varma kakkonen oli Nouskin Vesa Taanila, joka jo viisi vuotta sitten valtasi 25 kilometrin kolmossijan Henri Ansion ja Juho Ylisen kannoilla.
-Alkumatkan juoksin Arton (Seppänen) kanssa, mutta neljän kilometrin jälkeen otin kakkospaikan.
Seppänen myönsi jaksaneensa hyvin neljään kilometriin, mutta sitten hän joutui päästämään Taanilan karkuun.
-Jäin teknisillä poluilla kaverista, sillä olen lähinnä tiejuoksija, juttusi ilman nastakenkiä juossut Seppänen.
Taanila ja Seppänen merkkauttivat ajoikseen 1.01.12 ja 1.03.01, mutta lisäksi kannattaa nostaa esiin JRV:n 13-vuotiaan Kalle Seppälän kuudenteen sijaan oikeuttama aika 1.11.41.